Mladý vystavovatel

• Soutěž je otevřena pro klisny a valachy roční a starší bez omezení KVH.
  • Soutěž je otevřena pro děti a juniory do 16 let, včetně.
  • Vystavovatelé do 14 let včetně, musí mít po celou dobu soutěže bezpečnostní přilbu, pokrývka hlavy je povinná.
  • Povolený je jezdecký úbor nebo společenské oblečení v kombinaci s vhodnou pokrývkou hlavy (pokud není povinná přilba). V případě zvolení společenského oblečení
    se doporučuje košile s límečkem. Kalhoty mohou být světlé nebo tmavé
    barvy. Oblečení je vhodné doplnit sakem nebo vestou. Není povolené
    sportovní oblečení, trička, rifle, oblečení výrazných barev, kšiltovky. Obuv
    vhodná k předvedení, bez razicích prvků nebo podpatků. Nedoporučují se vysoké boty. Reklamní loga na oblečení vystavovatele nejsou povoleny.
  • Pony jsou předváděni na výstavních ohlávkách, klisny a valaši tříletí a starší mohou být předváděni i na výstavních uzdečkách, nebo na jezdeckých uzdečkách s  nánosníkem  bez podpínacího řemínku. Páková udidla nebo štajgry nejsou povoleny.

Výstavní třídy jsou otevřené                                                                                                                 1) Shetlandský pony – otevřeno pro SHP standard i mini typ s PP zapsané v české plemenné knize shetland pony, klisny a valachy 4leté a starší
2) Welsh Pony – otevřeno pro Welsh pony & Cob, Wpbr  s PP nebo zapsané v české plemenné knize, klisny a valachy 4leté a starší, bez omezení KVH                                          3) Otevřená třída Mladý vystavovatel – pro všechny plemena pony s výškou do 148cm

Předvedení ponyho

• Pony se ve výstavním kruhu předvádí na pravou ruku v kroku a v klusu ve skupině. Následuje individuální předvedení. Předstoupení před posuzovatele, úprava ponyho do výstavního postoje, vystavovatel odchází po pokynu od posuzovatele rovnou linii krokem, otáčí koně na pravou ruku od sebe a celou rovnou linii povede ponyho v klusu.
  • Výstavní postoj je postoj do čtverce, kdy jsou přední a zadní končetiny ponyho v zákrytu. Další nejvíce používaný postoj, kdy jsou přední nohy v zákrytu a jedna zadní noha je zakročena. Také možno postavit ponyho do zootechnického postoje.

Vystavovatel
Vystavovatel je osoba předvádějící posuzovateli ponyho.  U vystavovatelů do 14 let včetně je povinné použití bezpečnostní přilby. Pokud vystavovatel neovládá svého ponyho, nebo ohrožuje ostatní ve výstavním kruhu, může být dvojice vyloučená.
Vystavovatel nesmí s koněm opustit výstavní kruh bez povolení posuzovatele nebo stevarda.
Úbor vystavovatele: Tříbodová jezdecká přilba je povinná do 14let včetně, pokrývka hlavy je povinná. Doporučuje se přilba semišová, případně použití semišového potahu. Jezdecké nebo společenské kalhoty. Tvídové sako, nebo jednobarevné jezdecké sako, vesta.
Světlá košile s límečkem ( krátký nebo dlouhý rukáv), kravata nebo motýlek.
Rukavice jsou povinné. Bílé rukavice nejsou povoleny.  Celková délka hůlky bez šlahounku nebo biče má 30 cm nepřesahuje 75 cm.
Pokud posuzovatel shledá, že bič je nadměrně, nebo nevhodně používán,může dvojici vyloučit.

Úpravy plemen se řídí dle svých plemenných knih a jejich standartu.

Úprava shetlandský pony zde: Úprava Shetlandský pony

Hodnocení Mladý vystavovatel:

• V případě vyššího počtu účastníku budou děti rozděleny do dvou skupin, dle věku. Tři první z každé skupiny se utkají  o konečné vítězství.
  • Posuzovatel hodnotí správné předvedení, práci s ponym, korektní předvedení v kroku, klusu včetně výstavního postoje.
  • U této soutěže se posuzuje vystavovatel, nikoliv standart předvedeného ponyho, nejedná se o chovatelskou výstavu, nýbrž o soutěž, kde se děti učí vystavovat a je hodnoceny jejích um. Posuzovatel se v této soutěží musí zdržet posuzování či komentování předváděných pony.
  • Je posuzován vystavovatel ( uvedeno v procentech %) 100.

V případě dvou shodných výsledku se posuzovatel zaměří na standart ponyho a vyhraje dvojice, kde daný pony je v lepším standartu svého plemene

Posuzovatel po celou dobu soutěže se nesmí dotýkat žádného ponyho v kruhu.