Lead Rein

úloha

Lead Rein
-Soutěže se mohou účastnit  klisny a valachy s maximální KVH 122 cm, čtyřleté a starší
-Soutěže se mohou účastnit  děti od 3 do 9 let věku.
-věk vodiče musí být minimálně  16 let
– Uždění s  nánosníkem a stihlovým udidlem jsou pro tento typ soutěže povinné.
Nánosník nesmí mít podpínací řemínek. Jsou povolena stihlová udidla. Vhodně zvolené sedlo,  čtvercové podsedlové dečky (čabraky) nejsou povolené, pouze vykrojené nebo gelovky, beránky.
– Jezdec musí držet otěže v ruce, malé děti se mohou přidržovat poutka na sedle.
– V nánosníku je zapnuto vodítko, které drží vodič v levé ruce, aby v případě kolize mohl dítě chytit nebo mu pomoct.
-Hůlku nebo bičík může mít pouze vodič, která by měla mít 30 cm, nesmí přesáhnout délky 75 cm.

Výstavní třídy jsou otevřené                                                                                                          1) otevřeno pro SHP standard i mini typ s PP, nebo zapsané v české plemenné
knize shetland pony, klisny a valachy 4leté a starší
2) otevřeno pro Welsh Pony & Cob s PP, klisny a valachy 4leté a starší s KVH do 122 cm  3) Otevřená třída je určena pro všechny pony, bez ohledu na plemeno a původ, klisny a valachy 4leté a starší s KVH do 122 cm

Vodič/jezdec Vodič musí mít minimálně  16 let.  Pokrývka hlavy u vodiče je povinná (klobouk, buřinka, plochá tvídová čepice, bekovka) včetně rukavic. Oblečení by mělo být společenské, dámy mohou mít sukni nebo kostýmek, pánové oblek.
Obuv musí byt vhodná, bez podpatku nebo razících prvků.

Úbor jezdce:
Tříbodová jezdecká přilba je povinná, pro jezdce kdykoliv sedí na poníkovi nebo se zdržuje na kolbišti či opracovišti. Přilba by neměla mít potisk, doporučuje se semišová. Jezdecké kalhoty nejlépe v  barvě krémové, béžové, žluté či šedé, s gumičkou na konci nohavic, která se dává pod botu a zabraňuje vyhrnutí nohavic. Bíle jezdecké kalhoty nejsou doporučené. Jezdecké kalhoty tmavých barev nejsou povoleny. Jednobarevné jezdecké sako nebo tvídové v Britském stylu nebo vesta.
Světlá košile s límečkem ( krátký nebo dlouhý rukáv), kravata nebo motýlek.
Rukavice jsou povinné, nejsou povolené rukavice bílé barvy . Použití ostruh je ve všech jezdeckých třídách zakázáno. Bič není povolen.

Výstroj koně vhodně padnoucí anglické sedlo.
V jezdeckých disciplinách nejsou povolené pomocné otěže, kamaše, ani jiné doplňky.   Uzdečka s udidlem, je povinná.  Hacka-more není povoleno, ani žádné pakové či ostré udidlo. Nánosník může být pouze anglický, nebo kombinovaný bez podpínacího
řemínku. Mexický nánosník není povolený. Jsou povolena stihlová udidla (klasické stihlo, Baucher, roubíkové, roubíkové typ Fulmer oliva a déčko).  Udidla mohou být kovová, plastová, nebo gumová.

Povolené úpravy ponyho:
 Shetlandský pony: hříva může být zapletená u jezdeckých tříd, stříhání hřívy , ocasu se
nedoporučuje.
Velšská plemena a WPBr: Dlouhé chlupy pod čelistí a chlupy vyčnívající
z uší mohou být přiměřeně zastřiženy. Chlupy (hmatové vousy) okolo
čumáku lze rovněž zastřihnout. Pokud jsou hříva a ohon velmi husté,
mohou být za účelem zvýraznění krku a zádi přiměřeně ztenčeny. Ohon by
měl vypadat co nejpřirozeněji, neměl by být zastřižený. U sekcí A, B se
hříva nezaplétá (s výjimkou jednoho tenkého copánku za ušima), u WPBr
se hříva zaplétá vždy. Holení v průběhu sezony je zakázáno.

Úpravy plemen se řídí dle svých plemenných knih a jejich standartu.

Hodnocení Lead Rein:

Posuzovatel u této soutěže posuzuje jezdce/ponyho i práci vodiče. U jezdce se posuzuje jeho schopnosti v sedle, zda je již schopen svého ponyho vést, bez zásahu vodiče, zda zvládne vysedat v kluse nebo přesednout na správnou nohu. U ponyho se posuzuje jeho standart, exteriér, pohyb, především ochota k práci. Práce vodiče je také hodnocena, na kolik musí zasáhnout nebo pomoct jezdci. Tedy je hodnocená práce celé trojice včetně standartu ponyho.

– Je posuzován jezdec i pony ( uvedeno v procentech %) 50/50

Posuzovatel musí zkontrolovat vhodně padnoucí výstroj, ale po celou dobu soutěže se nesmí dotýkat žádného ponyho v kruhu.