First Ridden

úloha

First Ridden

 • Soutěž je otevřena pro klisny a valachy s maximální KVH 137 cm, čtyřleté a starší
 • Soutěž je otevřena pro děti do 12 let. Dítě je považováno za dvanáctileté celý
  kalendářní rok, ve kterém dosáhne tohoto věku.
  Uždění s udidlem je povinné, včetně nánosníku bez podpinacího řemínku.  Vhodně zvolené sedlo,  čtvercové podsedlové dečky (čabraky) nejsou povolené, pouze vykrojené nebo gelovky, beránky.
 • Soutěžící do kolbiště vcházejí v kroku spořádaně a čekají na pokyny stewarda.
 • Soutěžící společně dle pokynu stewadra se předvedou v kroku a klusu, následně bude individuální předvedení, ve kterém každý soutěžící předvede krok, klus, cval.
 • Úloha může být převedená pouze v klusu, tato informace musí být zdělena stewardovi před započetím individuální soutěže.
 • Jestliže posuzovatel má stejné výsledky, může požádat soutěžící o odsedlaní ponyho a  o předvedení na ruce. V tomto případě může do kruhu vstoupit pomocník, který má minimální věk 18 let.

Výstavní třídy jsou otevřené                                                                                                                1) otevřeno pro SHP standard i mini typ s PP zapsané v české plemenné
knize Shetland pony, klisny a valachy 4leté a starší
2) otevřeno pro Welsh Pony & Cob,  WPBr s PP, klisny a valachy 4leté a starší s KVH do 137 cm                                                                                                                                                                    3) Otevřená třída je určena pro všechny pony, bez ohledu na plemeno a původ, klisny a valachy 4leté a starší s KVH do 137 cm

Úbor jezdce:
Tříbodová jezdecká přilba je povinná, pro jezdce kdykoliv sedí na poníkovi nebo se zdržuje na kolbišti či opracovišti. Přilba by neměla mít potisk, doporučuje se semišová. Jezdecké kalhoty nejlépe v  barvě krémové, béžové, žluté či šedé, s gumičkou na konci nohavic, které se dávají pod botu a zabraňuje vyhrnutí nohavic. Bíle jezdecké kalhoty nejsou doporučené. Jezdecké kalhoty tmavých barev nejsou povoleny. Jednobarevné jezdecké sako nebo tvídové sako, vesta. Světlá košile s límečkem ( krátký nebo dlouhý rukáv), kravata nebo motýlek.
Rukavice jsou povinné, nejsou povolené rukavice bílé barvy . Použití ostruh je ve všech jezdeckých třídách zakázáno. Celková délka hůlky bez šlahounku nebo biče má 30 cm nepřesahuje 75 cm.

Výstroj koně  vhodně padnoucí anglické sedlo.
V jezdeckých disciplinách nejsou povolené pomocné otěže, kamaše, ani jiné doplňky.   Uzdečka s udidlem, je povinná.  Hacka-more není povoleno, ani žádné pakové či ostré udidlo. Nánosník může být pouze anglický, nebo kombinovaný bez podpínacího
řemínku. Mexický nánosník není povolený. Jsou povolena stihlová udidla (klasické stihlo, Baucher,roubíkové, roubíkové typ Fulmer oliva a déčko).  Udidla mohou být kovová, plastová, nebo gumová.

Povolené úpravy ponyho:
 Shetlandský pony: hříva může být zapletená u jezdeckých tříd, stříhání hřívy , ocasu se nedoporučuje. Úpravu SHP naleznete zde: Úprava Shetlandský pony

Velšská plemena a WPBr: Dlouhé chlupy pod čelistí a chlupy vyčnívající
z uší mohou být přiměřeně zastřiženy. Chlupy (hmatové vousy) okolo
čumáku lze rovněž zastřihnout. Pokud jsou hříva a ohon velmi husté,
mohou být za účelem zvýraznění krku a zádi přiměřeně ztenčeny. Ohon by
měl vypadat co nejpřirozeněji, neměl by být zastřižený. U sekcí A, B se
hříva nezaplétá (s výjimkou jednoho tenkého copánku za ušima), u WPBr
se hříva zaplétá vždy. Holení v průběhu sezony je zakázáno.

Úpravy plemen se řídí dle svých plemenných knih a jejich standartu.

Hodnocení First Ridden:

Posuzovatel posuzuje jezdce, jeho jezdecké schopnosti, jak se pohybuje mezi ostatními koňmi, zda si dokáže upravit vzdálenost a udržet rozestup, tak také standart předváděného ponyho, včetně jeho pohybu a ochoty spolupráce s jezdcem. Pony který vyhazuje, staví se nebo jináč ohrožuje svého jezdce, ostatní účastníky bude vyloučen.

 • Je posuzován jezdec i pony ( uvedeno v procentech %) 50/50

Posuzovatel musí zkontrolovat vhodně padnoucí výstroj, ale po celou dobu soutěže se nesmí dotýkat žádného ponyho v kruhu.